ESA sprawdziła ASPEN – pełny sukces demonstratora!

ASPEN tested in ESA

Aplikację ASPEN do diagnostyki stanu nawierzchni dróg, chodników oraz ścieżek rowerowych Heller Consult rozwija już od 3 lat dzięki wsparciu finansowemu z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). To przełomowe rozwiązanie pozwalające na szybką i prostą diagnostykę nawierzchni dróg bez potrzeby korzystania ze specjalistycznego sprzętu po raz kolejny zostało docenione. Przez ostatni rok pracowaliśmy nad automatyzacją całego procesu oraz poprawą dokładności danych i tym samym przyspieszeniu realizacji oceny stanu nawierzchni dróg.

II kamień milowy osiągnięty

W maju Karol Opara, Piotr Kunikowski oraz Adrian Łuniewski polecieli spotkać się z opiekunem projektu po stronie ESA do ich siedziby w Harwell Campus w Oxfordzie w Wielkiej Brytanii zaprezentować po raz pierwszy na żywo, jak działa ASPEN. Był to element oddania II kamienia milowego (MS2: Factory and site acceptance tests (FAT/SAT)) w projekcie ASPEN 2 CCN1, zakończony pełnym sukcesem.

kalibracja hulajnogi przed pomiarami
widok z kamery sferycznej

Demonstracja systemu ASPEN

Oddaniu pełnej dokumentacji towarzyszył pokaz możliwości ASPEN tzw. demonstrator projektu. Dzień wcześniej wykonaliśmy diagnostykę stanu 5km dróg rowerowych w Oxfordzie na wypożyczonych hulajnogach od firmy VOI. Oprócz aplikacji ASPEN w smartfonach zamontowanych na hulajnogach pomiar został zarejestrowany przy użyciu kamery sferycznej oraz kamery GoPro. W wyniku pomiaru otrzymaliśmy wskaźnik równości podłużnej drogi (IRI), ocenę komfortu, rodzaj nawierzchni oraz ocenę powierzchniową wraz ze zdjęciami powierzchni drogi wykonanymi kamerą frontową.

 

wyniki diagnostyki w 4-stopniowej skali zwizualizowane na mapie w OnKo3

Wyniki w OnKo3 już w 24h

Pełne wyniki diagnostyki zostały zaprezentowane w systemie do udostępniania danych drogowych OnKo3 już 24h po pomiarze! Na prezentacji pokazywaliśmy również nowości wdrożone podczas ostatnich prac, jakim było przetworzenie obrazu z kamery sferycznej 360° oraz proces synchronizacji danych pochodzących z dwóch urządzeń – telefonu komórkowego oraz kamery GoPro. Ponadto testowaliśmy nowy system kolejkowy znacząco przyspieszający przetwarzanie i wizualizację danych. Udało nam się zmniejszyć czas realizacji zamówienia diagnostycznego z 7 dni do 1 doby dzięki automatyzacji przepływu informacji w procesie diagnostycznym. Wszystkie zdjęcia udostępnione w OnKo3 zostały zanonimizowane.

zdjęcia z pomiarów zlokalizowane na sieci w systemie OnKo3

Dalszy rozwój ASPEN

Projekt ASPEN 2 będzie kończył się na jesieni, gdzie czeka nas jeszcze Final Review z całego projektu. Zostaliśmy zachęceni do dalszego rozwoju i doskonalenia aplikacji w kolejnych rozszerzeniach do projektu. Widząc nie tylko wyniki naszej pracy, ale również zainteresowanie klientów z Europy i Bliskiego Wschodu wspólnie z ESA wierzymy, że ASPEN może być z powodzeniem wykorzystywany przez naszych klientów samodzielnie, nawet na drugim końcu świata.