Aspen

Heller Consult

Aspen logo

Osika - Otwarty System Inspekcji Komunikacyjno-Akcelerometrycznej

Osika za pomocą smartfonów mierzy drgania pojazdu i na ich podstawie ocenia równość nawierzchni.

Cel projektu

Celem projektu jest rozwój i doskonalenie systemu demonstracyjnego korzystającego ze smartfonów jako czujników wibracji i lokalizacji. Droga powinna zapewniać wygodną i bezpieczną jazdę co można określić mierząc równość i uszkodzenia nawierzchni. Kilka smartfonów zostało zamontowanych w samochodach, gdzie podczas jazdy „drżą jak liść osiki”. Dzięki temu umożliwiają efektywne zbieranie danych o poziomie drgań za pomocą akcelerometrów i żyroskopów. Informacje te można przełożyć na wskaźniki określające równość nawierzchni drogi i komfort jazdy za pomocą algorytmów filtrowania danych, modeli zawieszenia mechanicznego i metod uczenia maszynowego.

Localization of smartphones mounted in the car.

Potencjał kosmiczny

Nawigacja satelitarna jest powszechnie stosowana do lokalizacji drogi. Przypisanie danych przestrzennych do lokalizacji w sieci drogowej odbywa się za pomocą nawigacji satelitarnej. Jej dokładność znacząco wpływa na jakość wyniku.

Smartfony

Zastosowanie smartfonów wyposażonych w akcelerometry, żyroskopy i odbiorniki GNSS (ang. Global Navigation Satellite Systems) pozwala w prosty i niedrogi sposób, na uzyskanie obiektywnej informacji o stanie całej sieci, niezbędnej do prezentacji na profilach i mapach udostępnianych w systemach online.

Smartphone receptors

Projekty pilotażowe i demonstracyjne

Studium wykonalności nowego rozwiązania przeprowadzono w 2018 r. w ramach działania Kick Start, wspieranego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Wyniki projektu pilotażowego zaowocowały projektem demonstracyjnym. Projekt demonstracyjny rozpoczął się w listopadzie 2019 r. i zakończy się w październiku 2021 r. W 2020 roku został zrealizowany pierwszy projekt komercyjny, a w I połowie 2021 roku dwa kolejne, na terenie Polski i Niemiec.

Inicjator projektu

Heller Consult jest przedsiębiorstwem zajmującym się diagnostyką stanu nawierzchni drogowych, pomiarami i analizą bezpieczeństwa ruchu drogowego, tworzeniem oprogramowania dla sektora drogowego oraz analizą, wizualizacją i udostępnianiem danych drogowych. HC realizuje projekty o zasięgu ogólnokrajowym, jak ocena i przetwarzanie danych ze stacji ciągłego pomiaru ruchu (SCPR), a także prowadzi działalność doradczą i edukacyjną. Heller Consult tworzy autorskie programy i aplikacje, wspierające procesy związane z analizą danych drogowych.

LOGO Heller Consult

 

 Aktualności
Electric scooters on the roads of Groß-Gerau (source: https://www.heller-ig.de/)

Pomiary przy użyciu aplikacji ASPEN w Groß-Gerau (Niemcy)

W kwietniu 2021 r. nasze elektryczne hulajnogi wyposażone w smartfony ASPEN i kamery o wysokiej rozdzielczości wyjechały na drogi, chodniki i ścieżki rowerowe Groß-Gerau.

Read more
logo IEEE Magazine

Artykuł o Aspen w magazynie IEEE

Artykuł naukowy Road Roughness Estimation Through Smartphone Measured Acceleration opublikowany w IEEE Intelligent Transportation Systems Magazine.

Read more

Innowacyjne metody diagnostyki stanu nawierzchni drogowych na WebForum

Innowacyjne metody diagnostyki stanu nawierzchni drogowych na przykładzie ASPEN prezentowane na WebForum 29 października 2020 r.

Read more